• Cost: $135 Sometimes spicy. Mostly cheesy. A gooey centre, but with an edge… a definite edge. Tantalisingly simple. Oh, and piping hot. NO – I’m not creating a personal ad for ideal man. I’m creating a personal ad for my ideal pizza! If you would like to learn how to recreate the rustic, wood fired…

  • Cost: $140   So you spend your days dreaming of eating your way through España. Yeah you want to pronounce Barcelona, Barthelona, but feel a bit self-conscious doing it. Plus you know Paella actually rhymes with Fire – the way Christopher Walken would say it ‘Fie-eh-y-a’.  And you can negotiate your way around a tapas…

  • Cost: $60   Fact: Gut Health makes you cool. Wonder Woman cool. Batman cool – Christian Bale, not George Clooney. Though, George Clooney in other things, sure. Fact:  It has been scientastically proven by super clever people that the less you bloat, the more regular you are and the higher your probiotic to gut juice ratio –…

  • Cost: $60   Fact: Gut Health makes you cool. Wonder Woman cool. Batman cool – Christian Bale, not George Clooney. Though, George Clooney in other things, sure. Fact:  It has been scientastically proven by super clever people that the less you bloat, the more regular you are and the higher your probiotic to gut juice ratio –…

  • Cost: $210   Finding the right knife.  Building the perfect knife block for YOU. Care and maintenance. Most of us handle at least one knife a day – are we doing it correctly? Safely? And are we getting the most out of it? Come along and learn from Jace – with the face of an…

  • Cost: $210 Finding the right knife. Building the perfect knife block for YOU. Care and maintenance.   Most of us handle at least one knife a day – are we doing it correctly? Safely? And are we getting the most out of it? Come along and learn from Jace – with the face of an…

  • Cost: $135   Meat Free Mondays? Check. Chilli Tuesdays? Check Why do we have to wait til Wednesday… Wednesday? Check I would go on, but I can’t think of anything to go with Thursday. My point is that after you’ve done this class there will be NO EXCUSE to not eat and enjoy vegetarian fare. Even the…

  • Cost: $130   When Sabrina Lee (former owner and head chef at  喜樂軒 – The Yum Cha House, Wallsend) knocks on our door and offers her knowledge, you only have one choice – swing that baby right open! And we have. We are delighted to introduce you to what we hope will be the first…

  • Cost: $135   This seems to be the hottest ticket in town! In this three hours hands-on class Suki will guide you through Bao Buns and two amazing fillings. Pork belly and soft shell crab will be out in force (or forced in a bao)– with the appropriate pickles and a delectably smooth homemade hoisin…

  • Cost: $70   With Nonna Angie Get your Disney on this School Holidays! It’s a kids cook-athon! Traditional homemade Italian meatballs are a delicious, family friendly flavour bomb delight! Learn from the master in this 2 hour class as Nonna Angie teaches you step by step, from scratch, the secret to perfect ‘Lady and the…

  • With Jace.   You know the movie Tangled. Do you remember her hair? It’s hard to forget that mane! Well imagine if that hair was BREAD and you could EAT IT!. in this 2 hour challah bread making class Jace will show you how to make this slightly sweet, deliciously light bread, rise it, braid…